Kürt Böreği

Kürt böreği yapmak için gerekli malzemeler: 4.5 su bardağı un. 2 adet yumurta. Kürt Böreği Tarifi. Unu karıştırma kabına alın ve ortasını açın. Yumurta, yoğurt ve sıvıyağı ortasına koyun.

Responsive image
YAZAR
Burak Ataman
DOSYA BOYUTU
5,33 MB
YAYIN TARIHI
2013
DIL
Türkçe
ISBN
9786051277882

PDF formatında Kürt Böreği. Sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bu kitabın açıklamasını bulabilirsiniz. Ayrıca doğrudan Kürt Böreği kitabını tarayıcınızdan doğrudan çevrimiçi olarak okuyun. Bağlanın!


Hayatınızda hiçKürt Böreği yediniz mi?Yiyenler bilir; su böreğinde olduğu gibi üstüste konulmuş hamur parçalarından oluşan sadece yağ ile yapılan sade bir börektir. Tat vermesi için üstüne pudra şekeri serpilir.Kürt Böreği basit ve sadedir ama yenildiğinde ağızda oluşan tadı aslında ne kadar karmaşık olduğunu düşündürür insana.Burak Ataman'ın yurtdışında çalışırken çıktığı uzun seyahatlerde kaleme aldığı ilk romanı,Kürt Böreği de böyle bir etkiye sahip.Romanda, farklı zamanlarda yaşanan olaylar,sürükleyici bir anlatımla günümüze kadar taşınırken, birbirleriyle tesadüfen bir araya gelen bir avuç insanın ortak kaderlerini de belirliyor. 30 yıldır huzurevinde yaşayan bir adam ve onun yıllardır anlattıklarını ilk kez ciddiye alıp da polise ihbarda bulunan genç hemşire Bahar...Sonrasında yaşananlar, genç kızın kendi geçmişindeki karanlığı aydınlatırken, aşkı da karşısına çıkarıyor.Geçmişinin kaderini de değiştireceğini öğrendikçe artık hiç bir şeyin sandığı gibi olmayacağınıgören Bahar, hayatını istediği gibi yaşayabilecek midir?(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 391Baskı Yılı: 2013Dili: TürkçeYayınevi: Cinius 


Küt böreği de denir, kürt böreği de denir, bizim için tadı lezzeti önemli isminin ne olduğu önemli değildir. Bana göre de kürt böreği olsaydı mutlaka içinde et veya kıyma olurdu.