Mahmut

Padişah II. Mahmud, (1785-1839) babası I. Abdülhamid annesi Nakşidil Valide Sultan'dır. 1808'de tahta çıktığı zaman 24 yaşında olan II. Mahmut, 30. Osmanlı padişahıdır. Aynı zamanda 109.

Responsive image
YAZAR
Mukaddes Çelik
DOSYA BOYUTU
8,78 MB
YAYIN TARIHI
2010
DIL
Türkçe
ISBN
9786051270340

Bir Mahmut kitabı indirmek ister misin? Doğru yoldasın! Mahmut kitabını web sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bulabilirsiniz. Bu kitap Mukaddes Çelik tarafından yazılmıştır.


(Mahmut tarlada marabaların başındadır, Fitnat da ona yemek getirmiştir.)(..)Fitnat: Al şu suyu iç aklın başına gelsin de sana iyi haberlerim var, ondan geç kaldım.Mahmut: Ne oldu ki?Fitnat: Bugün Hurafe Anaya gittim.Mahmut: Gene mi Hurafe Ana? Ben de konakta bir şey oldu sandım. Salak karı, bunun için mi aç bıraktın beni?Fitnat: Bana bak, bu sefer neler söyledi bir bilsen.Mahmut: Ben artık eminim, sen gerçekten salaksın. O karının lafıyla iş yapıyorsun yaFitnat: Ben körpe kızken de giderdim de, yine her dediği çıkardı.Mahmut: Ulan salak avrat, karının adı Hurafe, söylediği nasıl doğru olsunFitnat: Sen öyle de. Benim kısır olduğumu ben daha evlenmeden çok önce söylediydi.Mahmut: Dedim bak, o karı da senin gibi salak.Fitnat:Niye lan?Mahmut: E senin kısır olduğunu sana değil bana söylemeliydi ki ben de ne aldığımı bileydim, di mi ama?Sayfa Sayısı: 80Baskı Yılı: 2010Dili: TürkçeYayınevi: Cinius 


Islahatlar. I. Mahmut, Lale Devri'nde (1718-1730) büyük bir hız kazanan Osmanlı reform hareketinin Patrona Halil İsyanı ile kesintiye uğradığı bir siyasi ortamda tahta geçti.